Whatsapp gizlilik tartışmalarıyla başlayan merakımla 2012 yılından bu yana kullandığım Linkedin’deki kişisel verilerimi talep edebileceğimi öğrendim. CSV formatındaki ham veriler geldikten sonra anlamlı hale getirebilmek için PowerBI‘dan destek aldım. Ortaya bir miktar ilginç şeyler çıktı. 🤓

Bu yazımda da şunlara değineceğim;
– Siz verilerinizi Linkedin’den nasıl alabilirsiniz?
– Benim Linkedin’deki verilerimden neler çıktı?

Detaylara geçmeden önce PowerBI kullanımı, Dashboard tasarımı konusunda uzman olmadığımı araya sıkıştırayım. Hobi olarak ilgileniyorum, henüz daha başındayım. 😋

Öncelikle merak edenler için Linkedin’deki verilerinizi nasıl talep edeceğimizi anlatayım.

1. Settting & Privacy

Linkedin “Settting & Privacy” bölümüne giriyoruz.

Linkedin Gizlilik Ayarları

2. Get a copy of your data

“Get a copy of your data” bölümünden “Change” bölümünü seçiyoruz.

Linkedin Kişisel Veriler

3. Request Archive

Açılan sayfadan istediğiniz verileri veya daha büyük dosya boyutu olan tüm verilerini talep edebilirsiniz. İstediğinizi seçtikten sonra “Request archive” bölümüne tıklayıp bekliyorsunuz. Ortalama 24 saat içerisinde verileriniz indirmeye hazır oluyor.

Linkedin Kişisel Talebi

4. Mutlu Son

Linkedin’deki verilerimizi ZIP dosyası olarak indiriyoruz.

Linkedin Kişisel Veri Dosyaları

Verilerimizi aldıktan sonra sıra anlamlı hale getirmekte. ☺️

Benim analiz etmek için kullandığım veriler şunlar;
– Connections
– Messages
– Reactions
– Endorsement Received Info
– Shares
– Job Applications
– Learning
– Comments
– Logins

Şimdi sırasıyla bunlardan neler çıkardık bunlara bir bakalım.

Connections

Linkedin Bağlantılar

Yıllara göre artan bir bağlantı etkinliğim var ancak 2016 – 2017 yılları arasında güçlü bir yükseliş olmuş. Profesyonel iş hayatına başlangıcım bir etkisi olabilir. 😀

Bağlantılarımın çalıştığı şirketlere baktığımız zaman ilk 10 sırada Mercedes-Benz, Daimler’den bağlantılarımın çok olmasını normal buluyorken LC Waikiki ve Siemens şaşırttı. 🙄

Bağlantılarımın pozisyonlarına baktığımız zamanda ilk 20 arasında Intern’ler ön plana çıkıyor. Founder, Co-Founder, Owner, CEO ise ilginç bulduğum diğer nokta.

Messages

Linkedin Mesajlar

2013 yılından bu yana mesajlarımda bir artış olmakla beraber 2019 yılında bir düşüşe geçmiş ancak 2020’de kaldığı yerden devam etmiş görünüyor.

Mesaj içeriklerine baktığım zaman “Linkedin Otomatik Mesajları” ön plana çıkıyor. Etkileşimi arttırmak için bu tür hazır şablonların kullanımının yoğunluğunu görebiliyoruz.

Diğer taraftan ise en çok mesaj aldığım kişilerin listesini çıkarıyorum. İsimleri gizlemek durumda kaldım. 🙄

Reactions

Linkedin Tepkiler

Bu verilerle Linkedin dünyasında paylaşılan gönderilere benim verdiğim tepkileri görüyoruz. 2016 benim epey beğeni yaptığım dönem olmuş. 2020 yılındaki yükseliş ise gözden kaçmıyor. 😀

En aktif olduğum ay Mart ayı görünüyor. Verdiğim tepkiler ağırlıklı olarak “Like” olmuş ancak burdan net bir sonuca gitmek mümkün değil çünkü Linkedin alternatif tepkiler özelliğini henüz yeni devreye aldı. Bu özellikle yeni olmasına rağmen “Praise” ön plana çıkmış.

Endorsement Received Info

Linkedin Onaylar

Bu verilerle aldığım “Yetkinlik Onayları” hakkında bilgi elde edebiliyorum. Buna göre 2017 yılına kadar yetkinlik onaylarım yükselerek devam etmiş. 2020 yılında ise neredeyse yok denecek kadar azalmış. Bunu yine yeni Linkedin özelliği olan yetkinlik onaylarken detay soruların sorulmasına bağlıyorum.

Sağ tarafta yetkinliklerimi onaylayan kişilerin bir kısmı yer alıyor. Bu kişilerin yetkinliklerimin kaçını onayladığını görebiliyorum.

Aşağıda ise öne çıkan yetkinliklerimi ve toplam kaç kişinin onayladığını görüyorum. Dilerseniz kim, sizin hangi yeteneklerinizi ne zaman onaylamış görebiliyorsunuz.

Shares

Linkedin Paylaşımlar

Bu veri setinde ise Linkedin’de paylaştığım gönderilerle ilgili verilere erişebiliyorum. Üstteki grafikte zamana göre yaptığım paylaşımlar, aşağıda ise paylaştığım gönderilerden hangilerinin en çok yorum aldığını görebiliyorum.

Job Applications

Linkedin İş Başvurusu

Linkedin’i aktif iş başvurusu için kullanıyorsanız bu veriler sizin için anlam ifade edecektir. Ben Linkedin’i bu amaç için kullanmıyorum ancak bu görselleştirmeyi hazırlamak için verilerimi manipüle ettim.

Sol tarafta en çok başvurulan şirketler görülebiliyor. Sağ üst grafikte ise zaman akışına göre ne kadar başvuru yapıldığı görülüyor. Sağ alt taraftaki gösterimde ise başvurulan pozisyonlardan öne çıkanları görebiliyorsunuz. Buna göre en çok “Process Engineer” ilanına başvuru yapılmış.

Learning

Linkedin Öğrenme ve Eğitim

Linkedin’deki eğitimleri kullanıyorsanız bu verilere sahipsiniz demektir. Yıllara göre hangi eğitimlere katıldığımı görebiliyorum. Ayrıca hangi eğitime ne zaman başladığımı da detaylı bir şekilde inceleyebiliyorum.

Comments

Linkedin Yorumlar

Bu veri setini kullanarak yıllara göre ağımda paylaşım yapan kişilerin gönderilerine yaptığım yorumlarla ilgili detayları görebiliyorum. 2019 yılında yorum yapmayı epey azaltsam da yükselen bir yorum yapma trendim ortaya çıkmış. 😊

Logins

Linkedin IP Adresi

Hesabıma hangi cihazlardan ve IP adreslerinden, hangi tarihlerde ve kaç kere giriş yaptığımı bu veri setinden görebiliyorum.

Son Söz

Bu veriler yalnızca Linkedin’in benimle paylaştığı verilerim. Ben de yalnızca bir kısmını inceleyebildim.

Şu bir gerçek ki, sosyal medya bizi bizden daha iyi tanıyor. Verilerimiz kişiselleştirilmiş reklamları ve içerikleri önümüze çıkarıyor. Platformda vakit geçirmemizi arttırmak için tüketebileceğimiz içerikleri sunmaya çalışıyor.

Ek olarak; kişiselleştirilmiş reklamları görmek istemezseniz bunu Linkedin’de değiştirebiliyorsunuz. Yapmanız gereken ise şu şekilde:

Linkedin Gizlilik Ayarları

Umarım faydalı bir içerik olmuştur.

Sağlıcakla! 🥰